• سپیدهاما
  • ناگفته های مهم از ساخت جدیدترین پهپاد نیروهای نظامی ایران

ناگفته های مهم از ساخت جدیدترین پهپاد نیروهای نظامی ایران

01 شهریور, 1402

تسنیم نوشت:  مسئول طراحی پهپاد مهاجر ۱۰ گفت: این پهپاد بر اساس اعلام نیاز نیروهای مسلح بخصوص نیروهای زمینی و دریایی سپاه و نیروی زمینی ارتش طراحی و تولید شده است.

روز گذشته با حضور رئیس جمهور، پهپاد مهاجر 10 با بیشینه مداومت پروازی 24 ساعت در ارتفاع 7 هزار متری و با شعاع عملیاتی 2 هزار کیلومتری رونمایی شد.

بیشینه ظرفیت سوخت پهپاد «مهاجر10»، 450 لیتر و بیشینه وزن محموله آن 300 کیلوگرم است. حداکثر سرعت این پهپاد 210 کیلومتر بر ساعت است و قابلیت حمل انواع مهمات و بمب‌های قائم، الماس و دستواره را داراست و مجهز به سامانه‌های جنگ الکترونیک و اشراف اطلاعاتی است.

از زمان رونمایی و انتشار تصاویر و مشخصات این پهپاد بخصوص برد 2000 کیلومتری آن، سوالاتی مبنی بر اینکه با وجود پهپادهای مانند شاهد 129 و مهاجر 6 یا کمان 22 که آنها هم برد 2000 کیلومتری دارند، چه نیازی به ساخت این پهپاد بود و یا اینکه بعد از پهپاد مهاجر 6 پهپادهای مهاجر7 ، 8 و 9 چه سرنوشتی پیدا کردند، مطرح شد.

در همین رابطه مسئول طراحی پهپاد مهاجر 10 گفت: اصولا طراحی هر محصولی بر اساس نیاز اعلام شده از سوی نیروهای مسلح و با تایید ستادکل نیروهای مسلح صورت می‌گیرد.

وی افزود: پهپاد مهاجر 10 نیز بر اساس اعلام نیاز نیروهای مسلح بخصوص نیروهای زمینی و دریایی سپاه و نیروی زمینی ارتش طراحی و تولید شده است.

پهپادهای ایران , وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران , اخبار نظامی | اخبار دفاعی , دستاوردهای دفاعی , تجهیزات نظامی , تجهیزات نظامی ایران ,

مسئول طراحی پهپاد مهاجر 10 ادامه داد: علاوه بر این، طراحی پهپاد شاهد 129 مربوط به حدود 10 سال پیش است و بر اساس نیاز نیروهای مسلح لازم بود تا یک پهپاد جدید با فناوری بروز در حوزه‌های مختلف مخصوصا با اویونیک جدید طراحی شود. به همین جهت پهپاد مهاجر 10 با اویونیک، اپتیک و فناوری‌ بروزتر طراحی و تولید شد.

این مقام وزارت دفاع تاکید کرد: در مورد پهپادهای مهاجر7 تا 10 نیز باید گفت که پهپاد مهاجر 8 تولید شده است و در حقیقت پهپاد بروز شده مهاجر 6 و عملیاتی است. پهپادهای مهاجر 7 و 9 نیز در دست ساخت قرار دارند و فعلا نمی‌توان جزئیات بیشتری از مشخصات آنها را رسانه‌ای کرد.

در ادامه این گزارش نگاهی گذرا به خانواده پهپادهای مهاجر خواهیم داشت:

اولین نمونه از خانواده مهاجر که پس از دوران جنگ تحمیلی ساخته و به نیروهای مسلح تحویل داده شد، مهاجرـ‌2 بود. این پهپاد با بدنه‌ای از جنس مواد مرکب، دارای طول 2.91 متر، دهانه بال 3.8 متر و بیشینه جرم 85 کیلوگرم است و به بالاترین سرعت 210 کیلومتر بر ساعت دست می‌یابد. مدت پروازی نمونه پایه این پهپاد پرتعداد ایرانی 90 دقیقه، ارتفاع پروازی آن 11000 پا (حدود 3300 متر) و شعاع عملیاتی آن 50 کیلومتر است. موتور مهاجرـ‌2 توانی برابر با 25 اسب بخار دارد و سوخت آن بنزین و روغن است.

مهاجرـ‌2 نیز همانند پهپاد مهاجر ساخته‌شده در دوران جنگ، به راکت‌های RPG برای عملیات هوا به سطح مجهز شد. این پهپاد در حالت مسلح به 12 راکت در قالب 2 پرتابگر 6فروندی مشاهده شده است که گویای توان حمل بیش از 28 کیلوگرم سلاح توسط آن است. مهاجرـ2 به‌عنوان یک محصول صادراتی نیز در چند بازار منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای موفق عمل کرده است.

پهپاد مهاجر2 نوین (M2N) برای نخستین مرتبه در آذرماه سال 93 رونمایی شد و در دی ماه همان سال در رزمایش محمد رسول الله(ص) نیروی زمینی ارتش به‌کارگیری شد.

پهپادهای ایران , وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران , اخبار نظامی | اخبار دفاعی , دستاوردهای دفاعی , تجهیزات نظامی , تجهیزات نظامی ایران ,

این پهپاد نسبت به نمونه قبلی آن یعنی مهاجر2 که 50کیلومتر برد داشت، افزایش برد قابل ملاحظه‌ای داشته و برد این پهپاد به 150 کیلومتر رسید. این پهپاد علاوه بر نصب دوربین‌هایی با قابلیت گردش 360 درجه، لانچرهایی زیر بال خود دارد که می‌تواند موشک‌های مختلفی با خود حمل کنند. مهاجر2 نوین نسبت به پهپاد مهاجر2 از لحاظ ظاهری و همچنین از نظر ابعاد تفاوتی ندارد ولی با این حال پیشرفت‌های بسیار بهتری نسبت به نمونه قبلی خود دارد که افزایش 100کیلومتری برد و همچنین افزایش مداومت پروازی به 6 ساعت از جمله مهمترین آنهاست.

منبع: خبرگزاری تسنیم